Produkcja skóry naturalnej – garbowanie, umiejętności i technologia

25/06/2023
Kategoria: Aktualności

Produkcja skóry naturalnej – garbowanie, umiejętności i technologia

Formuła Gruppo Mastrotto jest prosta: doświadczenie i profesjonalizm w parze z najnowocześniejszą technologią w branży skórzanej. Jest to zwycięska kombinacja, która każdego roku napędza produkcję milionów metrów kwadratowych skór w celu dystrybucji na rynki na całym świecie. Proces produkcyjny Grupy składa się ze złożonej serii zabiegów, w których na pierwszy plan wysuwają się umiejętności naszych doświadczonych pracowników, dzięki coraz bardziej zaawansowanym systemom rozwijanym w wyniku długotrwałych, ciągłych wysiłków badawczych. Skóra naturalna, odpad z przemysłu spożywczego, jest „recyklingowana” poddawana obróbce i przetwarzana, aby stać się butami, kurtkami, torbami, kanapami, krzesłami i właściwie każdym innym artykułem, jaki mogą wymyślić projektanci i styliści.

Proces produkcji garbarskiej można zasadniczo podzielić na trzy główne fazy:  garbowanie , dogarbowanie i wykańczanie .

GARBOWANIE SKÓRY NATURALNEJ

Wszystkie operacje garbowania służą stabilizacji skóry i są przeprowadzane przy użyciu dużych pralek zwanych bębnami. Bęben jest typową maszyną garbarską i składa się z obracającego się wokół własnej osi cylindra, do którego wprowadza się wodę, skóry i odczynniki chemiczne. Dziś bęben z prostego obracającego się drewnianego cylindra został przekształcony w złożoną maszynę sterowaną komputerowo z automatycznym sterowaniem i regulacją wprowadzania wody, temperatury, prędkości obrotowej, wprowadzania odczynników chemicznych. W ten sposób nawet błędy wynikające z umiejętności manualnych są redukowane do minimum, dając życie automatycznemu rodzajowi przetwarzania i stałej jakości.

Czynności przygotowawczych do garbowania skór (które rozpoczynają się od skóry surowej) jest wiele i nie analizujemy ich, ponieważ są zbyt techniczne. Podkreślamy tylko jedną bardzo ważną operację.

W pewnym momencie procesu skóry są dzielone. Ta operacja rozdzielania jest konieczna w przypadku ciężkich skór bydlęcych, które z natury mają zbyt dużą grubość, aby można je było wykorzystać do produkcji wyrobów skórzanych. Tzw. dwojenie jest procesem mechanicznym i jest przeprowadzane za pomocą maszyny, która dzieli skórę na dwie lub więcej warstw ; górna warstwa skóry naturalnej nazywana jest licem i jest również najcenniejsza ( jest bardziej odporna na zginanie i rozdarcia) podczas gdy dolne warstwy nazywane są dwoinami.

Po tej operacji zachodzą inne procesy, których nie będziemy analizować i dochodzimy do właściwego momentu garbowania skóry, który jest najważniejszym i najbardziej znanym etapem produkcji skóry naturalnej. W tym procesie skóry są długotrwale konserwowane za pomocą garbników. Podstawowym celem garbowania jest zmiękczenie i zwiększenie trwałości skóry. Tutaj skóra staje się skórą. Istnieją różne rodzaje garbowania skóry naturalnej. Najczęściej spotykanym rodzajem garbowania jest garbowanie chromowe lub roślinne (tzn. przy pomocy garbników chemicznych lub naturalnych).

DOGARBOWANIE SKÓRY NATURALNEJ

Skóra wygarbowana do tej pory nie nadaje się jeszcze do produkcji wyrobów skórzanych. W rzeczywistości jest jeszcze mokra i nawet gdyby została wysuszona byłby produktem zbyt sztywnym i z typowym kolorem garbowania, na pewno nie z kolorami, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Aby przekształcić się w produkt używany na rynku, musi zostać poddany dalszym obróbkom chemicznym i mechanicznym takim jak:

wyciskanie: jest to operacja mechaniczna, podczas której usuwana jest większość wody, która wsiąka w garbowaną skórę. W rzeczywistości jest to prasowanie skór, które odbywa się poprzez zgniatanie ich między dwoma cylindrami.

rozdwajanie skóry: ta operacja może być przeprowadzona po odwapniowaniu lub po garbowaniu chromowym. Wybór zależy od produktu, który chcesz uzyskać.

walcowanie (szlifowanie) skóry: dzięki tej operacji cała powierzchnia skóry naturalnej uzyskuje jednolitą grubość.

garbowanie, barwienie i natłuszczanie skóry: jest to operacja, dzięki której skórze naturalnej nadaje się pożądany kolor, elastyczność i miękkość. Odbywa się to w bębnach.

suszenie skóry: czynności wymienione powyżej są przeprowadzane przy użyciu wody, po których skóra musi być wysuszona, proces, który można przeprowadzić poprzez zwykłe podwieszanie skóry na specjalne wieszaki, przy użyciu elementów rozciągających skórę lub na specjalnych podgrzewanych płytach. Wybór systemu suszenia zależy nie tylko od czynników ekonomicznych, ale również od przeznaczenia gotowego materiału.

zmiękczanie skóry: skóra jest zmiękczana przez maszynę młoteczkową, która wykonuje mechaniczne bicie.

WYKAŃCZANIE SKÓRY NATURALNEJ

Jest to faza końcowa, ale także najbardziej złożona z procesów i obejmuje wszystkie operacje przeprowadzane na suchej skórze w celu modyfikacji powierzchni z estetycznego i funkcjonalnego punktu widzenia. Wykańczanie uszlachetnia wygląd skóry naturalnej, a także zabezpiecza jej powierzchnię: operacja ta składa się z wielu procesów mechanicznych i chemicznych, mających na celu poprawę wyglądu skóry. Ogólnie rzecz biorąc, żywice polimerowe, kazeiny, woski, pigmenty i barwniki są nakładane na skórę za pomocą różnego rodzaju maszyn, w celu dokładnego nadania pożądanego koloru, zakrycia wad, nadania blasku, dotyku i wielu innych cech skórze naturalnej.